W ostatnich artykułach wspominaliśmy o diecie śródziemnomorskiej jako najlepszym sposobie żywienia. Chcielibyśmy wyjaśnić o co z tymi dietami tak naprawde chodzi.
Dieta to sposób żywienia. Podejście w którym myślimy, że schudniemy dzięki diecie 10kg w tydzień powinniśmy od razu schować między bajki. Diety ultra skuteczne działają na krótką metę i zazwyczaj powodują więcej problemów niż rozwiązują. Pogłodzenie się na diecie 3 miesiące (żeby zrobić formę na lato), a następnie powrót do słodyczy jest drogą donikąd. Oczywiście można zrzucić 10kg w tydzień. Problemem jest wtedy uszkodzenie narządów wewnętrznych takich jak nerki, oraz to, że ta waga wróci szybko i będzie jeszcze trudniejsza do zrzucenia. Jedyną metodą żeby zrzucić kilogramy i czuć się zdrowiej jest wprowadzenie diety na stałe - do końca życia. Dieta to konkretne nawyki żywieniowe.
Jakie znaczenie ma to co jemy?
WIele osób twierdzi, że należy spożywać po prostu konkretną ilość kcal i będzie to wystarczające. Możemy przecież zapewnić sobie podaż kaloryczną np. w McDonaldzie. Prawdopodobnie nawet nie przybierzemy na wadze jeżeli będziemy się kurczowo trzymać ilości spożywanych kalorii, problem leży jednak w tym co się będzie działo w naszym organizmie. Z zewnątrz będziemy wyglądali na zupełnie zdrowych z prawidłową masą ciała, ale pierwsze badania krwi lub poziomu tkanki trzewnej szybko uświadomią nam jaki popełniamy błąd. Jeżeli będziemy zapewniać sobie podaż kaloryczną, wykorzystując pokarm wysoko przetworzony będziemy szczupli, natomiast nasze narządy wewnętrzne będąc oblepione tłuszczem będą pracować znacznie ciężej, co za tym idzie, szybciej będą się zużywać.
Co chcemy osiągnąć dietą?
W zdecydowanej większości schudnąć. Jednak dieta odchudzająca to nic innego jak spożywanie mniejszej ilości kalorii niż wynika z zapotrzebowania, jeśli tak robimy -chudniemy - najprostsza rzecz na świecie. Ale dobre zdrowie i samopoczucie nie wynikają z wagi czy sylwetki (poniekąd też, ale o psychologii akceptacji samego siebie kiedy indziej). Jeśli chcesz czuć się dobrze, jedzenie to podstawa. Organizm ludzki jest bardzo mądrym “urządzeniem” ale nie idealnym. Nie musisz świadomie uruchamiać procesów odchudzających, organizm poradzi sobie doskonale sam, rzecz w tym jakiego paliwa mu dostarczymy.
Paliwo?
Amerykański miesięcznik U.S. News & World Report od lat umieszcza na szczycie rankingu najzdrowszych diet, dietę śródziemnomorską.
Dieta śródziemnomorska to tradycyjna dieta stosowana na terenach wokół Morza Śródziemnego- wynikająca z zasobów tamże dostępnych. Jest ona oparta na: owocach morza, oliwie z oliwek, świeżych warzywach i owocach, nasionach roślin strączkowych, rybach, pełnoziarnistym chlebie oraz makaronie, cebuli, czosnku. Z alkoholi - lampka czerwonego wina do obiadu. Dieta śródziemnomorska była też naszą inspiracją do stworzenia Lanco Nutritions Omega- 3+ D3+ K2 MK7 z uwagi na potrzebę uzupełniania diety w składniki występujące w naszej diecie ubogo lub wcale, ale ich suplementacja pozwala zredukować te braki przy zachowaniu smaków naszej tradycyjnej kuchni polskiej.
Drugie miejsce w rankingu zajmują ex aequo dieta DASH oraz fleksitariańska.
Dieta DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension) to dieta stworzona na podstawie badań przeprowadzonych przez National Heart, Lung, and Blood Institute w Stanach Zjednoczonych. Jest to dieta skierowana do osób mających problemy z chorobami układu krążenia takimi jak nadciśnienie. Dla osób zdrowych jest to działanie prewencyjne chroniące przed takimi schorzeniami. Podobnie jak śródziemnomorska opiera się na: pełnoziarnistych produktach zbożowych, rybach, świeżych owocach i warzywach, orzechach i nasionach roślin strączkowych, olejach roślinnych. Zakłada ona również ograniczenie spożywania czerwonego mięsa, alkoholu, żywności wysoko przetworzonej oraz cukru i soli.
Dieta Fleksitariańska od “flexibility” (elastyczny) i “vegetarian” (wegetariański) to nic innego jak dieta wegetariańska o elastycznym podejściu do spożywania mięsa. Mięso i jego przetwory można spożywać okazjonalnie, najczęściej dopuszczalne jest to poza domem, podczas różnych uroczystości, kiedy realizacja w pełni wegetariańskiej diety jest często niemożliwe lub utrudnione. cyt. za: Narodowym Centrum Edukacji Żywieniowej, należy pamiętać jednak, że dieta fleksitariańska jest bardzo młodym modelem żywienia, opisanym zaledwie kilkanaście lat temu, ilość badań jest znacznie ograniczona, a sama dieta nie doczekała się jeszcze ostatecznej i kompletnej definicji. Niemniej idea ograniczenia spożycia mięsa i jego przetworów na rzecz produktów roślinnych jest bardzo racjonalna i znajduje swoje uzasadnienie w badaniach naukowych.
Jest pewne miejsce na świecie gdzie długość ludzkiego życia jest dłuższa niż w innych miejscach. Warto wspomnieć, iż najdłużej żyjący mężczyzna w historii pochodzi z tego samego kraju, z którego pochodzi najdłużej obecnie żyjąca kobieta. Tym krajem jest Japonia. Największy odsetek stulatków żyje w Japonii. Dlaczego? Z tego samego powodu dlaczego się starzejemy. Przez wolne rodniki. A kto ma w diecie najwięcej antyoksydantów niwelujących działanie wolnych rodników. Też Japończycy. Typowa japońska dieta jest oparta na ryżu, rybach i warzywach. Japończycy nie jedzą tyle mięsa co europejczycy, zastępując je tofu, warzywami strączkowymi, owocami morza, grzybami i wodorostami. Ponadto piją dużo zielonej herbaty, ba! Spożycie zielonej herbaty jest tam największe na świecie. O wpływie zielonej herbaty na organizmy pisaliśmy TUTAJ. Warto dodać, iż japończycy jadają bardzo wolno, dając sobie czas na dotarcie do mózgu informacji o tym, że apetyt został zaspokojony- z tego powodu nigdy się nie przejadają. Jest tam również najmniejszy odsetek osób z chorobami układu krwionośnego. Japońskie dania są niskokaloryczne stąd też niski poziom otyłości wśród mieszkańców Okinawy. Strach pomyśleć jak długo żyliby Japończycy gdyby wyeliminowali ze swojego życia stres i wszechobecne przepracowanie.
Mówiąc o najzdrowszych dietach nie sposób nie wspomnieć o tych uznawanych za zdrowe lecz przez nieumiejętne zastosowanie mogących być nawet niebezpieczne. Dość powszechnie stosowane i często polecane przez wielu specjalistów są diety Dukana i ketogeniczna. Nie jest to najrozsądniejsza droga dla przeciętnego Kowalskiego.
Dieta ketogeniczna zakłada spożywanie głównie tłuszczy (80-90%) w stosunku do węglowodanów i białek (10-20%) (proporcje w standardowej diecie rozkładają się: węglowodany- 50%, białka-15%, tłuszcze-35%). Jest to dieta redukcyjna która przez pierwsze 3 miesiące powoduje spadek masy ciała, czujemy się pełni energii i mamy bardzo dobre samopoczucie. Niestety po 3 miesiącach stosowania pojawiają się problemy z trawieniem, zmęczenie, spadek energii, problemy z koncentracją oraz nieprzyjemny zapach. Dieta ketogeniczna ma zastosowanie wspomagające w leczeniu wielu schorzeń, np mózgu, ale stosowanie jej wymaga prowadzenia przez wysoko wykwalifikowanego specjalistę. Nie jest to uniwersalna dieta dla każdego.
Dieta Dukana to dieta wysokobiałkowa, ograniczamy w niej podaż węglowodanów i tłuszczy, zwiększamy podaż białek. Oparta jest na tym że do strawienia białka potrzeba najwięcej energii, którą organizm pozbawiony węgli oraz tłuszczy pobiera z tkanki tłuszczowej. Tak jak dieta ketogeniczna prowadzi do dynamicznego spadku masy ciała w krótkim terminie, tak samo po początkowym okresie zaczynają się problemy z utrzymaniem wagi oraz: uszkodzenia wątroby, nerek, nadciśnienie, tworzą się kamienie nerkowe, zaparcia, choroby stawów, bóle mięśni, zaburzenia trawienia, osteoporoza.
Podsumowując, najlepsze diety to takie, które zakładają stosowanie ich do końca życia jako zestaw zdrowych nawyków żywieniowych. Diety promowane szybką utratą masy ciała są skuteczne, ale niekorzystne dla zdrowia i stosowanie ich przez dłuższy okres czasu prowadzi do licznych problemów zdrowotnych. Jeżeli chcemy cieszyć się dobrym samopoczuciem i zdrowiem przez długi czas warto wybrać sposób żywienia oparty na trwałych i zdrowych efektach.