RUKIEW WODNA NAJZDROWOSZE WARZYWO ŚWIATA
Znasz szpinak, jarmuż… ale czy słyszałeś o rukwi wodnej?
Określa się nią mianem „superfoods”. Najzdrowsze warzywo świata!
Była znana i ceniona już w Starożytnym Rzymie. Zajmuje pierwsze miejsce w rankingu produktów spożywczych. Jest bowiem najbardziej odżywczą rośliną.
Jest delikatnie pikantną sałatą, nadającą się do podania w sałatce właśnie czy do burgera. Świetny dodatek także do kanapek oraz wielu dań.
Rukiew jest źródłem kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3. Z powodzeniem zatem wyrówna dysbalans proporcji kwasów tłuszczowych w codziennej diecie, w której przewagę stanowią kwasy tłuszczowe omega-6.
Zielone listki tej rośliny to bogactwo witamin, jedzenie ich w codziennych sałatkach działa przeciwnowotworowo i przeciwstarzeniowo. Regularne spożywanie rzeżuchy wodnej
– bo tak brzmi jej druga nazwa, opóźnia procesy starzenia – można powiedzieć, że działa jak eliksir odmładzający. Zmniejsza zaczerwienienia i przebarwienia, a także zwęża pory skórne. Właściwości rukwi są tak silne, że w badaniu na grupie kobiet wystarczyło spożywanie dwóch garstek rukwi (ok. 80g) przez miesiąc, by poprawił się wygląd skóry bardziej niż po kosmetykach! Skóra odmłodniała – zmarszczki zostały zredukowane o 40%.
Rukiew jest bardzo niskokaloryczna. 100g to zaledwie 11 kcal z czego 51% tej energii pochodzi z białek. Z powodzeniem zatem wesprze proces redukcji tkanki tłuszczowej.
Rukiew wodna świetnie sprawdzi się także u palaczy. Niweluje bowiem związki powstawania nowotworu we krwi palacza. Jest rewelacyjnym warzywem także ze względu na wysoką zawartość jodu, a co za tym idzie ma wpływ na pracę tarczycy. Sprawna praca tarczycy,
to sprawny metabolizm.
Roślina o wielu zastosowaniach:
- wpływa na zdrowie jamy ustanej
- silne działanie moczopędne
- pomaga przy zapaleniu skóry
- działanie wykrztuśne
- wsparcie pracy wątroby
- pomocna przy otyłości
- zmniejsza ryzyko powstawania kamieni żółciowych
- wspomaga leczenie reumatyzmu
- wpływa kojąco na stany nerwowe
- wspiera leczenie awitaminozy
- pomaga zachować równowagę układu pokarmowego
Rukiew wodna zawiera więcej witaminy C niż cytrusy i więcej beta-karotenu niż marchew.
U wegan, wegetarian rukiew wodna to absolutne must have, gdyż zawiera wapń o wysokiej biodostępności. Rukwi wodnej powinny jednak unikać osoby zmagające się z wrzodami żołądka i dwunastnicy oraz stanami zapalnymi nerek. Rukiew działa moczopędnie, dlatego nie należy spożywać jej w nadmiernych ilościach. Może to spowodować podrażnienia układu moczowego.
Naturalnie porasta brzegi strumieni czy rzek. Najważniejsze dla niej jest wilgotne środowisko, jak sama nazwa wskazuje „wodna”. ☺
Bogato również występuje w suplemencie diety Vege Combo od Lanco Nutritions.
Rukiew wodną można hodować samodzielnie. Wystarczy zasadzić wiosną i czekać na pierwsze listki. Często podlewać i postawić w nasłonecznionym miejscu czy to na parapecie czy tarasie. Coraz częściej pojawia się już w sklepach sieci spożywczych, a na pewno znaleźć ją można w sklepach ze zdrową żywnością. Po zakupie należy trzymać w wilgotnej ściereczce w lodówce albo w naczyniu z wodą.
Rukiew wodna zadba o skórę, włosy, paznokcie. W przypadku gdy jej wyrazisty smak nie jest do zaakceptowania, warto wybierać jej połączenie z owocami.
Mamy tak bogaty świat roślin, że jest w czym wybierać, jeśli czegoś nie lubisz, to tego nie jedz, nie pij.
Rukiew wodna zapowiada się jako hit 2023 na polskich talerzach!
Mamy aktualnie idealny czas na rozpoczęcie jej uprawy na balkonie ☺
Bibliografia:
Lucjan Rutkowski: Klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006. ISBN 83-01-14342-8.
Halina Piękoś-Mirkowa, Zbigniew Mirek: Rośliny chronione. Warszawa: Multico Oficyna Wyd., 2006. ISBN 978-83-7073-444-2.