Ostatnio było o kolagenie więc artykuł o kwasie hialuronowym musiał się w końcu pojawić.
Kwas hialuronowy to związek występujący naturalnie w organizmie. Odpowiada on za wiązanie cząsteczek wody, występuje w błonach komórkowych oraz przestrzeniach międzykomórkowych, ciele szklistym oka i stanowi podstawowy składnik mazi stawowej. Zatrzymuje on wodę w skórze właściwej (nawadnia ją od środka), czym powoduje jej napięcie, naprężenie i jędrność. Chroni również skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Ma działanie regenerujące, przyspiesza gojenie się ran i wpływa na widoczność blizn po nich. Redukuje cienie pod oczami. Wpływa bardzo mocno na ogólny stan skóry. Ciało szkliste oka (Substancja tworząca gałkę oczną) zbudowane jest z wody, kolagenu i właśnie kwasu hialuronowego. Współtworzy z tymi samymi składnikami maź stawową czyli substancję która odpowiada za nawilżenie i poślizg w obrębie stawów oraz odżywienie chrząstki stawowej. Dzięki niej powierzchnie stawowe nie ścierają się w trakcie ruchu. Zapewnia ona również amortyzację w stawach. Wpływa na elastyczność, miękkość i odżywienie włosów – dzięki niemu są gładkie, i mają puszysty wygląd.

Jaka jest różnica pomiędzy kolagenem a kwasem hialuronowym?

Kolagen jest budulcem tkanek i odpowiada za elastyczność skóry, kwas hialuronowy wypełnia przestrzenie międzykomórkowe i odpowiada za nawilżenie.

Często pomijanym aspektem w specyfice działania kwasu hialuronowego jest jego działanie antyoksydacyjne. Jednakże działa on nieco inaczej. Obudowuje komórkę od zewnątrz tworząc warstwę około komórkowej otoczki chroniącą błonę komórkową przed działaniem wolnych rodników.

Kwas hialuronowy jest produkowany przez nasz organizm i wraz z wiekiem wytwarzamy go coraz mniej. Problemem jest więc jego niedobór, objawia się podobnie jak niedobór kolagenu – pojawiają się oznaki starzenia – zmarszczki, cellulit.

Jak zatem odróżnić czego nam brakuje?

Jeżeli brakuje nam kolagenu to zmarszczkom towarzyszą pękające naczynka, żylaki.

Jeżeli produkcja kwasu hialuronowego została zmniejszona, wtedy zaobserwujemy bladą, ziemistą cerę która wygląda na zmęczoną.

Jak zatem sobie radzić z niedoborem kwasu hialuronowego?
Wszystko zależy od efektu jaki chcemy uzyskać. Jeżeli zależy nam na szybkiej poprawie wyglądu naszej skóry powinniśmy skorzystać z dobrodziejstw medycyny estetycznej i zastosować ostrzykiwanie bruzd i ubytków w skórze. Efekt widoczny jest od razu po zabiegu i utrzymuje się od pół roku do roku. Jeżeli zależy nam na długotrwałym efekcie synergii i wygładzeniu również głębszych zmarszczek powinniśmy zastosować suplement z kwasem hialuronowym. Lanco Nutritions Lady Combo zawiera zarówno kolagen jak i łatwo przyswajalny kwas hialuronowy dzięki czemu działa on kompleksowo na widoczne oznaki starzenia się i przyczynia się do zachowania młodości na dłużej.

Co jest zatem lepsze, zastrzyki czy suplementacja kwasu hialuronowego?
W przypadku zastrzyku, efekt widoczny jest bardzo szybko (w czasie nieprzekraczającym 2 dni) ale działa na małej powierzchni skóry (w miejscu wstrzyknięcia). W przypadku suplementacji efekt powinien być zauważalny, dopiero po kilku tygodniach, ale dzięki temu, że jest dystrybuowany naturalną drogą, nie tylko wygładza nierówności skórne na całej jej powierzchni, ale trafia tam gdzie jest biologicznie potrzebny np. do stawów. Kolejną sprawą jest to, że kwas wstrzykiwany ma inną strukturę, która jest trwalsza (aby mogła być dłużej wchłaniana) i wiąże znacznie mniej cząsteczek wody, a substancje (uzupełniające) którymi się ten efekt osiąga nie są dla organizmu obojętne. Ostatnim argumentem przemawiającym za suplementacją kwasu powinna być jego cena która jest wielokrotnie niższa niż w przypadku zabiegów medycyny estetycznej których koszt liczony jest w tysiącach złotych. Gdy natomiast cena nie gra roli najlepiej jest korzystać z obu wymienionych sposobów współczesnej medycyny anti-aging.